Exmouth Town to face Elmore in opening round of League Cup

PUBLISHED: 07:50 11 June 2018 | UPDATED: 07:50 11 June 2018

Goal!

Goal!

Archant

The draw has been made for the opening rounds of next seasons South West Peninsula League, Walter C Parsons Cup competition.

Exmouth Town, now managed by Kevin Hill, will be involved in one of the ‘ties of the round’ when they travel to face newly promoted Elmore on Saturday, September 22.

If Hill’s men can see their way past the Tiverton-based side, then, in round two they will entertain the winners of the Torridgeside and University of Exeter, first round tie.

Budleigh Salterton have been given a first round tie away at Ilfracombe Town and, if successful, will then be at home in round two to the winners of the Appledore versus Teignmouth first round tie.

The full draw is:

1st Round to be played on or before Saturday, September 22)

Alphington v Sidmouth Town, Appledore v Teignmouth, Bere Alston United v Plymouth Marjon; Bovey Tracey v Millbrook; Brixham v Stoke Gabriel; Bude Town v Elburton Villa; Dobwalls v St Blazey; Crediton United v Axminster Town (Friday Sep 21); Elmore v Exmouth Town; Galmpton & Roselands v Holsworthy; Godolphin Atlantic v Callington Town (Friday Sep 21); Ilfracombe Town v Budleigh Salterton; Liskeard Athletic v Porthleven; Liverton United v Waldon Athletic; Ludgvan v St Dennis; Newquay v Mousehole; Penzance v Wendron United (Friday Sep 21); Plymstock United v Ivybridge Town; St Martins v Honiton Town; Torpoint Athletic v Newton Abbot Spurs; Torridgeside v University of Exeter; Wadebridge Town v Sticker; Witheridge v Cullompton Rangers

2nd Rd to be played on or before Saturday, October 20

Alphington / Sidmouth Town v Crediton United / Axminster Town; Bere Alston / Plymouth Marjon v Saltash United; Bovey Tracey / Millbrook v Launceston; Bude Town / Elburton Villa v Torpoint Athletic / Newton Abbot Spurs; Elmore / Exmouth Town v Torridgeside / University of Exeter; Falmouth Town v Helston Athletic (Friday Oct 19); Galmpton & Roselands / Holsworthy v Brixham / Stoke Gabriel; Godolphin Atlantic / Callington Town v St Austell; Ilfracombe Town / Budleigh Salterton v Appledore / Teignmouth; Liskeard Athletic / Porthleven v Ludgvan / St Dennis; Liverton United/ Waldon Athletic v Bodmin Town; Penzance / Wendron United v Dobwalls / St Blazey; Plymstock United / Ivybridge Town v Camelford; Tavistock v Plymouth Argyle (Friday Oct 19); Wadebridge Town / Sticker v Newquay / Mousehole; Witheridge / Cullompton Rangers v St Martins / Honiton Town

Most Read

Latest from the Cranbrook Herald

Hot Jobs

Show Job Lists